Som freelance copywriter: aké sú výhody a nevýhody práce z domu?

14.02.2022

Copywriting je čoraz populárnejší. Práca na voľnej nohe so sebou prináša množstvo výhod, ale aj nevýhody. Čo na nej (ne)milujem ja?

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Svoju webovú stránku som vytvorila pred viac ako dvoma rokmi s cieľom prezentovať svoju prácu. Posielať v dnešnej dobe životopisy je z môjho pohľadu nezaujímavé. Mala som v úmysle písať aj vlastný blog, keďže na slovenské pomery možno žijeme trošku neštandardne, ale za ten čas naň pribudlo iba niekoľko textov. 

Písať popri fúre článkov ešte aj niečo pre seba nebolo mojou prioritou. Priznávam, v duchu som sa ospravedlňovala tým, že nemám čas, hoci toto slovné spojenie neznášam. Je to jedna z najhorších výhovoriek vôbec. Chcem to zmeniť. Jeden či dva texty týždenne navyše snáď zvládnem :).

Prvý z nich by som rada venovala copywritingu a práci z domu z môjho pohľadu, keďže to ľudí zaujíma. Pokúsim sa teda zhrnúť výhody i nevýhody života freelance copywritera.

Výhody práce z domu: čo mám najradšej?

Sloboda, sloboda, sloboda

Za najväčšiu výhodu takéhoto spôsobu života považujem SLOBODU. Nemusím každé ráno vstávať a utekať do práce na určitú hodinu, točiť sa v bludnom kruhu pracovných povinností, ísť pre dieťa do škôlky, večer variť na druhý deň a túžobne očakávať víkend, aby sme boli spolu ako rodina a išli niekde na výlet - cestovanie a spoznávanie je pre nás neodmysliteľnou ingredienciou šťastného a spokojného života.

Z môjho pohľadu je systém nastavený tak, že mnoho ľudí nežije, len prežíva. Chodia do práce, ktorá ich ubíja. Sama som takýto život viedla niekoľko rokov a robila to, čo ma vôbec nebavilo. Pamätám si, ako som prišla ráno do kancelárie a očami posúvala ručičku hodiniek na 15.30. Nebola som sama. Avšak na viacerých kolegov spomínam v dobrom, keďže mi mužský kolektív sedel viac ako ženský, nakoľko chlapi veľa vecí neriešia... Samozrejme, keď niekto chodí rád do práce každý deň a robí to, čo ho baví, je to super. O tom však tento text nie je :).

Je len na mne, manželovi a dcérke, ako si deň naplánujeme. Ja pracujem výlučne večer a v noci. Skúšala som aj cez deň, ale je to strata času. Copywriting je o kreativite. Vo večerných a nočných hodinách mi to myslí najlepšie. Mám rada tmou zahalené večery a ticho prerývané ťukaním do klávesnice. Ráno spím kľudne do ôsmej, lebo spánok je dôležitý...

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Každý deň je iný

Nerozlišujeme medzi pracovnými dňami a víkendom. Program si vždy robíme dopredu, ale nelipneme na ňom. Dcérka nás naučila prispôsobiť sa okolnostiam a tomu, že nie vždy veci idú podľa plánu.

Ráno vstávame približne o ôsmej (v zime aj neskôr). Doobeda spolu varíme a podľa potreby upraceme. Dcérka je neškôlkárka, čiže dopoludnia sa venuje tomu, čo ju baví. Kresleniu, vymaľovávaniu, tancovaniu, písaniu, spievaniu, počítaniu, stavaniu lega a podobne. Keď je doma tatino, čo je dosť často, tak frčia hry na policajtov, hasičov alebo si čítajú. Zvyčajne zostane čas aj na nejakú spoločenskú hru, ako napríklad pexeso.

Popoludnia venujeme výletom do okolia, chodíme na návštevy, stretávame sa s kamarátmi, niekto príde ku nám, ideme na angličtinu (krúžky) alebo zájdeme na chatu, pretože nás to čím ďalej, tým viac ťahá do prírody. V zime nemáme problém dať si v strede týždňa "papučovú" kultúru. To znamená, že v pondelok nás kľudne stretnete v Piešťanoch, v utorok ideme prespať na chatu, v stredu sme vonku s kamošmi, vo štvrtok si to namierime do prírody a v piatok potrebujeme svoj pokoj a sme doma. 

Čo sa týka mňa, začínam pracovať zhruba okolo osemnástej. Na každý deň si určím, čo chcem urobiť. Termíny nepustia a zároveň sú pre mňa, okrem čítania kníh, výbornou zbraňou proti prokrastinácii (o tej napíšem nižšie v rámci nevýhod práce z domu). Nemám problém pracovať do polnoci a potom ešte čítať. Samozrejme, sú večery, keď to nejde. Už som sa naučila netlačiť na pílu a dať si oddych. Po dvoch alebo troch dňoch pauzy stihnem napísať texty za polovičný čas. Trvalo mi však pomerne dlhú dobu, kým som sa to naučila :). Neoplatí sa ísť nad svoje sily, pretože to vidieť na kvalite. Nehovoriac o tom, že keď nepočúvam svoje telo, vráti mi to v podobe migrény. No a prešla som si aj "skoro" vyhorením, keď som nebola schopná niekoľko mesiacov takmer vôbec písať, tak si na to dávam bacha.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Som sama sebe pánom

Práca na voľnej nohe so sebou prináša flexibilitu, čiže striktne stanovená pracovná doba u mňa neexistuje. Som sama sebe pánom v tom, kedy pracujem a aj s kým spolupracujem. Momentálne som v štádiu, že nie každú ponuku prijímam. Je pre mňa dôležité, aby som robila to, čo ma baví, robila s príjemnými ľuďmi za primerané finančné ohodnotenie. Do každého jedného textu sa snažím dať maximum, a preto mám určitý limit, keď si už poviem, že by som šla na úkor kvality a nové veci neberiem.

Nie vždy to tak bolo. Trvalo mi istý čas, kým som sa vypracovala, uvedomila si svoju hodnotu a cenu svojej práce. Tiež som musela dozrieť na to, aby som niektoré spolupráce skončila, pretože ma ubíjali a, bohužiaľ, našli sa aj nie príliš férové. Vtedy som to vnímala tak, že práca sa neodmieta, aj keď intuícia mi našepkávala niečo iné. Toto poznanie prišlo v čase, keď som prechádzala už spomínaným takmer vyhorením. V tom období som bola ochotná robiť hocičo iné, napríklad predávať lístky na stanici, len nie písať. Našťastie, som si mohla dovoliť niekoľko mesiacov vydýchnuť. Počas nich som robila v rámci copywritingu iba urgentné veci. Jedného rána som sa zobudila s tým, že písanie milujem, zbavila sa toho, čo ma v tomto smere ťažilo, a šla ďalej. Dnes to beriem ako cenné ponaučenie, teda počúvam svoje telo a spolupráce si vyberám.

V tomto smere by som rada pripomenula, že freelance copywriting nie je pre každého. Okrem lásky k písaniu je potrebné mať primeranú dávku sebadisciplíny, motivácie a neustále ciele, ako sa zlepšovať. Vždy sa dá niekam posunúť. Občas mám obdobia, že si myslím, že ďalej sa už ísť nedá, a potom to príde - nový projekt, zaujímavý kurz a podobne.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Neustále sa vzdelávam

Skôr, ako sa pustím do písania textu, je potrebné zoznámiť sa s problematikou, napríklad so sortimentom klienta, naladiť sa na jeho očakávania, štýl, "tone of voice" a podobne. Človek sa niekedy dozvie naozaj zaujímavé veci :). Stále sa venujem aj témam z oblasti životného štýlu, v rámci ktorých mám pomerne bohaté vedomosti a aj skúsenosti, a priebežne ich dopĺňam formou kurzov alebo čítania kníh.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Čas trávim s ľuďmi, ktorých mám rada

Hneď po zdraví sú v mojom rebríčku hodnôt kvalitné vzťahy. Snažím sa do nich investovať energiu i čas. Vďaka mojej i manželovej práci sme ako rodina veľa spolu, teda oveľa viac spolu sme, ako nie sme. V dnešnej dobe je to obrovský dar, keďže v mnohých rodinách si manželia "podávajú kľučky".

Aj v oblasti vzťahov preferujem kvalitu nad kvantitou, hoci nemám problém porozprávať sa s hocikým :).

Stretla som sa s názorom, že práca z domu znižuje emocionálnu inteligenciu, zatiaľ zo seba nemám ten pocit, ale možno by to vedeli lepšie posúdiť iní.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Robím, odkiaľ chcem

Milujeme cestovanie. Zatiaľ je to síce iba v rámci Slovenska, ale plány máme v tejto oblasti veľké. Ako freelance copywriter si nemôžem zobrať dovolenku, pretože mnohé termíny nepočkajú, ale viem si pracovné povinnosti prispôsobiť, napríklad si švihnúť a potom si dať niekoľko dní voľna. Nemám však problém ani s tým pripojiť sa online, hocikde sme, a večer pracovať.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Šetrím životné prostredie, čas i peniaze

Tým, že nedochádzam do práce autom, čo by som pri bežnom zamestnaní zrejme musela, prispievam k zníženiu emisií oxidu uhličitého. Samozrejme, šetrím i čas potrebný na presun do zamestnania, peniaze na pohonné hmoty, oblečenie i mejkap. V tomto smere preferujem úplnú jednoduchosť a pohodlnosť. Asi to ide s vekom :).

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Mám čas na prípravu jedla

Zdravý životný štýl je pre nás ako rodinu dôležitý. K nemu patrí aj strava. Práca z domu mi umožňuje pripravovať zdravé jedlá podľa našich preferencií. Ako vegetariánka, fungujúca na prerušovanom pôste, to mám takto značne jednoduchšie :).

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Nevýhody práce z domu

Nemám PN ani dovolenku

Fungovať na voľnej nohe znamená, že je dôležité dodržiavať termíny. Tie neberú ohľad na dovolenku a ani prípadnú PN-ku. V bežnej práci na človeka kopa papierov týždeň počká, pri freelance copywritingu je to trošku zložitejšie, aj keď veľa vecí je o dohode.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Prokrastinujem

Isté obdobie som mala veľký problém s prokrastináciou. Snažím sa ju eliminovať tak, že si na každý deň naplánujem, čo chcem urobiť. Čím skôr to splním, tým skôr môžem ísť čítať :). Do veľkej miery to funguje, aj keď stále sú chvíle, keď sa prichytím pri tom, ako čítam nejaký zaujímavý status na sociálnych sieťach alebo četujem s kamoškou.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Nemám striktne oddelený osobný život od pracovného

Hoci píšem večer, počas dňa sa nevyhnem komunikácii s klientmi, vybavím urgentné maily alebo premýšľam nad tým, ako konkrétnu tému spracujem. Čiže nemám striktne oddelený osobný život od pracovného ako človek, ktorý zabuchne dvere kancelárie a má pokoj.

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Práca z domu: áno, alebo nie?

Každý z nás je jedinečný. Čo jednému maximálne vyhovuje, pre druhého môže byť nočnou morou. Mne osobne takýto spôsob života sedí, avšak sú typy ľudí, ktorí potrebujú nad sebou pevnú ruku šéfa, kolegov, pracovnú dobu a prostredie kancelárie. To znamená, že práca z domu nie je pre každého a treba dopredu zvážiť všetky plusy i mínusy.